bootcut

Barta Tamást hiába várta a mama

Az LGT legendás gitárosa sajnos nem csak virtuóz gitárjátéka miatt lett legendás, hanem máig tisztázatlan halála okán is. 1974-ben disszidált Amerikába, mert nem bírta az itthoni politikai-társadalmi légkört, no meg, mert hívta egy szerelem. Hajdú Eszter készített róla dokumentumfilmet Siess haza vár a mama címmel. A rendezőnő ugyan nem tervezte, hogy Barta halálának körülményeit próbálja… Tovább »

Aluljáró fia

A sorsa valahol hibás. Legalábbis ezt meséli el a Dinamit együttes Tinédzserdala. Ebben a nótában, igyekeztek belefoglalni minden olyan helyzetet, viselkedést, amely jellemző volt a 70-es évek egy bizonyos tinédzsercsoportjának életére. Ezek voltak a csövesek. És, hogy a sorsuk valahol tényleg hibás-e, szociológusokat, társadalomkutatókat, újságírókat is foglalkoztatni kezdett, mivel a csöves szubkultúra jelenséggé vált. Jellegzetes… Tovább »

Magyar punk

90-ben már elég nagy voltam ahhoz, hogy elengedjenek a szüleim a mára már legendássá vált Fekete Lyukba (persze eleinte, nem volt fogalmuk arról pontosan, hogy mi is ez). Budapest kultikus alternatív szórakozóhelye volt a találkozási pontja minden underground műfajnak és különc közönségének. A rendszerváltás után már fellélegzett a kultúra, kinyíltak a szelepek, lehettél punk, dark,… Tovább »

Sid Vicious lehet, hogy ártatlan volt

Éppen 40 éve, 1979. február 2-án, holtan találták New Yorkban Sid Vicious-t, a Sex Pistols basszistáját és frontemberét. A halál oka drog túladagolás. A mindössze 21 éves Vicious akkor hunyt el, amikor éppen egy rejtélyes bűnügy és ennek folyamatban lévő vizsgálatának főszereplője volt. Azzal vádolták, hogy 1978. október 12-én, megölte barátnőjét a 20 éves Nancy… Tovább »

Kreatív engedetlenség- csináljunk punkot!

   Honnan jött a punk? Londonból vagy New Yorkból? Mit jelent és miért? Az erőszakon és a polgárpukkasztáson túl van mélyebb értelme is? Végleg lecsengett vagy átíródott az évtizedeken át és ma is a bőrünkön érezzük a nyomát? A punkról sokan, sokfélét írtak már, és nyilván sok az ismétlődő információ is. Az elmúlt években és… Tovább »

Találkozz Iggy Poppal és David Bowie-val

  Tizenöt évvel a megjelenése után akadt a kezembe, a Kraftwerk 1977-es Trans Europe Express című albuma. A címadó dalban volt az a sor, hogy „meet Iggy Pop and David Bowie”. Akkoriban ezt úgy értelmeztem, hogy velük kell találkozni, és elgondolkodtam, hogy vajon miért. Azt sejtettem, hogy nem csak azért kerültek bele a dalba, hogy… Tovább »

Ó, azok a bajuszos férfiak

Még csak október van, de akik részt akarnak venni a Movember mozgalomban, már most el kell dönteniük, hogy milyen bajuszt növesszenek. Akik megteszik, egy olyan kezdeményezéshez csatlakoznak, ami a prosztatarák megelőzésére hívja fel a figyelmet.  A bejegyzésben a 70-es évek legjobb bajuszaiból válogattam, nézegetésre.  A korszakot el is nevezhetjük a bajuszos évtizednek, hiszen a lázadó… Tovább »

Nincs egy hely

Ha anno, a két világháború között, besétáltál egy szórakozóhelyre Budapesten, ugyanazt a színvonalat tapasztaltad volna, mint Berlinben, Bécsben vagy Párizsban. Semmiben sem különbözött a pesti mulatozás a nyugat-európaitól. Ezt a virágzó, nyugati mintára kiépült szórakoztatóipart, a II. világháború után felszámolták a Szovjetunió nyomására, és a szocialista elvek szerint építették újjá. Eleinte a könnyűzene minden formája,… Tovább »

7 kifogás, amiért nem jártál volna az egykori Ifiparkba

  A ma már kultikus, legendás, egykori Budai Ifjúsági Művelődési Parkra sokan úgy tekintenek, mint egy kellemes emlékre, ifjúságuk színhelyére, a közös élmények színterére. De még mielőtt csak a szépre emlékeznek, elevenítsék fel az árnyoldalakat is. Ne felejtsük, míg Budapest első szabadtéri szórakozóhelye egyeseknek mindent, addig másoknak viszont semmit nem jelentett. Mik lehetettek a kifogások… Tovább »

A szocializmus nem hivatalos díszletei is meghatározták popkultúránkat

Ha filmet forgatnánk egy Magyarországon játszódó, 70-es évekbeli történetről, vajon milyen díszletbe helyeznénk a sztorit? Hiteles filmkockák akkor születnének, ha benne lennének a fogyasztás kultikus tárgyai, például az Amo szappan, a Trapper, az Alföldi papucs vagy a Traubi, de ezeken túl, sokkal izgalmasabbak azok a dolgok, amelyeket a társadalom maga „talált ki”. Olyan szubkulturális elemekről… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!