bootcut

Black Magic Woman

Nem lehet elmenni azok mellett az események mellett, melyek mostanában felrázták és megrázták Amerikát. Rasszizmus elleni felszólalások, megnyilvánulások, tüntetések tanúi vagyunk. Hasonlóképpen, ahogy a 60-as évek végén történt, úgy látszik, ezek hosszú árnyéka idáig vetül. Az amerikai Vogue címfeliratát szivárványszínűre festi, hogy felhívja a figyelmet a sokszínűség elfogadására és 11 fekete nőt mutat be, akik örömet hoztak a divatba. Én, ebben a bejegyzésben olyan afro-amerikai nőket mutatok meg, akiknek, a 60-as, 70-es években akkor, amikor feketének és nőnek lenni nem volt kimondottan előnyös, mégis sikerült elismerést szerezniük a világban. Sikeres politikusok, szórakoztatóipari szereplők lehettek és van közöttük olyan, akit a szocialista Magyarországon valóságos hősnőként ünnepeltek.

Shirley Chisholm

Az 1971-ben megalakított National Women’s Political Caucus (Országos Női Politikai Társulás) alapító tagja, aki a fekete nők közül elsőként jutott be a Képviselőházba. A feminista véleményformáló, társaival együtt (ezek között ott volt Gloria Steinem és Betty Friedan is) azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy minél több nőt készítsenek fel az országos politikai szereplésre. Chisholm ’72-ben a demokrata elnökjelöltségért is ringbe szállt, később ő lett a képviselőházi demokrata frakció titkára. Shirley Chisholm New York Brooklyn negyedében született bevándorló szülőktől; anyja barbadosi, apja guyanai. Cum laude minősítéssel végzett 1946-ban a Brooklyn College-ban, professzorai folyamatosan biztatták a politikai pályára, de egyre csak azt hajtogatta, nincs értelme, mert kettős hátrányban van: nő és ráadásul fekete. Tanítóként helyezkedett el, egyetemi diplomája megszerzése után pedagógiai, nevelési tanácsadóként tevékenykedett. A nők elleni és a feketék elleni megnyilvánulások soha nem hagyták nyugodni, így tagja lett több olyan szervezetnek, amelyek a bőrszínük és nemük miatt hátrányos helyzetűeket támogatták. Végül beadta a derekát és 1968-ban indult a kongresszusi székért.

Angela Davis

Biztos hallottad már az angela davis-frizura elnevezést. Itthon a 70-es években így hívták a full-dauerolt mikrofonfejeket. Ez a hajviselet nagyon elterjedt volt a 60-as, 70-es években azoknak a feketéknek és szimpatizánsoknak a körében, akik a Black is Beautiful mozgalomhoz csatlakozva fennhangon hirdették az afrikai származás, ezzel együtt a fekete bőrszín és a természetes afrikai hajviselet szépségét. Ide tartozott Angela Davis is, aki a 60-as években a radikális Black Panthers, azaz Fekete Párducok pártjának is tagja lett. Céljuk volt, hogy az USA-ban emberszámba vegyék a feketéket és véget vessenek a rendőri túlkapásoknak. Szóval, Davis több volt, mint egy itthoni frizura névadója, újbaloldali filozófusként tevékenykedett, több neves amerikai és európai egyetemen folytatott tanulmányokat, tanított és belépett az Amerikai Kommunista Pártba. Davis részt vett szerelme bebörtönzött testvérének szabadítási kísérletében, ami rosszul sült el, a kísérletnek 5 halottja volt. Ezután bujkált, amikor a hatóságok előállították, azzal vádolták, hogy ő adta a fegyvert a többieknek. 16 hónap előzetes letartóztatás után szabadult amerikai és nemzetközi szervezetek nyomására. A Keleti Blokkban a csodálat tárgya lett, a baloldali értelmiség valóságos hősnőként ünnepelte, kiszabadításáért itthon is küzdöttek (és másolták a frizuráját). A Szovjetunióban Lenin-békedíjat kapott, önéletrajza már 1977-ben olvasható volt magyarul. Davis később kilépett a kommunista pártból.

Pam Grier

A politika viharos vizeiről evezzünk kellemesebb helyekre. Hollywood és a szórakoztatóipar is megmutatta, hogy black is beautiful, ami Pam Grier színésznőre igaz, habár nem csak külsejének köszönhette filmes karrierjét. Úgy emlegetik, mint az első fekete női akcióhőst, aki időnként saját maga kaszkadőrje volt és jó lovas hírében állt. A 70-es években indultak be a csak fekete színészeket foglalkoztató filmek, ekkor jött el Pam nagy ideje. Az AIP filmgyártó cégnél volt asszisztens, amikor felfigyeltek kifogástalan megjelenésére. Elmondása szerint a filmkészítés jobban érdekelte, mint a színészet, de felfedezője Roger Corman rábeszélte a szereplésre. Nem fogott mellé, a vonzó, fekete lány kasszasiker filmek főszereplőjévé vált, a nézők imádták a börtönviselt nők szerepében, erőszakos és szexuálisan túlfűtött jelenetekben. Pam Grier azt mondja, kissé szerencséje is volt a filmezéssel, mert akkoriban indultak be a nőmozgalmak és a nők egészen új szerepekben mutatkozhattak be. Így ő már motorra pattanhatott, hadseregben keménykedhetett, gépfegyverekkel lőhetett, ami azelőtt távol állt a női szereplőktől. Gloria Steinem feminista Ms magazinjának címlapjára is felkerült, mint első fekete címlaplány.

Donyale Luna és Beverly Johnson

Az első fekete címlaplány státusza nagyon sokat jelentett a divatiparban is. A Harper’s Bazaar 1965-ben tette címlapjára a csodaszép fekete modellt, Donyale Lunát, akit 2 évvel azelőtt, 17 évesen fedeztek fel. Nem sokkal később, a világhírű Richard Avedon kamerája előtt pózolhatott, és még a 60-as években megnyerte a brit Vogue címlapját is. Ez azért nagyszerű, mert akkoriban és még most is azt feltételezik egyesek, ha színesbőrűek kerülnek a címlapra, nem lehet eladni az újságot. A michigani Donyale-t az első fekete szupermodellnek is nevezik, mert a 60-as évek elején a legjobban fizetett fotómodellek közé tartozott. Szépségét Andy Warhol is megörökítette, egzotikuma –  mexikói, indonéz, afrikai és ír felmenői vannak –  lehetett sikeres külsejének kulcsa. Szerelmei között tartják nyilván Klaus Kinski színészt, férje egy olasz fotós volt, akitől kislánya született. Ám sajnos lányát nem látta felnőni, Donyale kábítószer túladagolásban 1979-ben halt meg. Ő már elfeledett modell volt, amikor Beverly Johnson színre lépett a 70-es években. Emiatt őt tartják az első fekete címlaplánynak, ami annyiban igaz, hogy az amerikai Vogue címlapján valóban ő volt az első fekete, 1974-ben. Egy évvel később a francia Elle magazin címlapján is pózolhatott. A címlapok hatására teljesen megváltozott a szépségideál az amerikai divatiparban és a tervezők is elkezdték foglalkoztatni az afro-amerikai modelleket. Beverly nem csak manökenként, hanem tv sztárként is tündökölt később és filmekben is szerepelt.

A fekete nők felemelkedését és elismerését a diszkó is lehetővé tette. A sok one-hit wonder mellett, a tartós sikereket elérő afro-amerikai nők is ennek köszönhették a sikert, ezzel új területet hódítottak meg maguknak, ma már szinte az egész R’n’B műfaj az övéké lett.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!