bootcut

Ezért írta meg John Lennon a Happy Xmast

A Happy Xmas (the war is over) című dal nem annyira romantikus karácsonyi nóta, inkább protest dal, de alapvetően annak is szánták. 1971-ben keletkezett, és az azóta is töretlenül népszerű ünnepi dal, politikai üzenetet tartalmazott. Egy olyan korszakban született, amikor John és Yoko aktívan részt vett a közéletben és úgy érezték van mondanivalójuk az amerikai politika és a világ társadalmainak számára. Itt vannak a részletek arról, hogy milyen körülmények között készült el a dal.

 

Amikor a Happy Xmas keletkezett, akkor John és Yoko már két éve aktívan részt vett az közéletben. Többször jelentek meg tüntetéseken, kiálltak az indiánok és az afro-amerikaiak jogaiért, de foglalkoztatta őket a feminista kérdés is. Egyik leghíresebb demonstrációjuk az úgynevezett Bed-ins for Peace volt, amikor 1969 márciusában és májusában 2-2 hétig ágyba maradva tiltakoztak a vietnámi háború ellen. Óriási sajtóérdeklődés kísérte az eseményeket, melyeket az amszterdami Hilton Hotel valamint a montreali Queen Elizabeth Hotel egy-egy szobájában”rendeztek” meg. A tiltakozás formáját az ülősztrájkok ihlették (sit-in) és egyfajta kísérlet volt a béke és a békesség hirdetésének új formájára.

A Happy Xmas is a vietnámi háború elleni tiltakozásuk része lett. Kibéreltek hatalmas, épületek oldalára, frontjára elhelyezhető hirdetőfelületeket 12 amerikai nagyvárosban. Egyszerű, fehér alapú óriásposzterükön csak ez a hirdetési szöveg állt:

War is over! If you want it. Happy Christmas from Yoko and John

(Azaz: a háborúnak vége, ha te is akarod. Boldog karácsonyt kíván Yoko és John.)

„A dallal az volt a cél, hogy Lennon kifejezze, számára fontos a társadalmi egység, a békés változás megvalósítása a személyes elszámolhatóságon keresztül. Olyan dalt akart megkomponálni, amely inkább optimista, mint érzelgős”- írta a dal keletkezésével kapcsolatban a smoothradio.com.

A Happy Xmas még a New York-i St Regis Hotelben született, ahol akkoriban éltek, a számot pedig egy szál akusztikus gitárral vette fel az ex-Beatle és a 70-es évek legkeresettebb zenei producere, Phil Spector segítette a végleges formához. A háttérben megszólaló gyermekkórus a Harlem Community Choir volt, amelyben 30 négy és tizenkét éves kor közötti gyermek énekelt. Érdekesség, hogy amikor a dal elkezdődik akkor Yoko és John valamit suttognak. Tulajdonképpen karácsonyi üdvözletet küldenek két előző házasságukból született gyermekeiknek: Happy Christmas Kyoto, Happy Christmas Julian. A dal akkordjai és dallama egy tradicionális angol balladához hasonlítanak.

Az USA-ban, amikor 1971-ben megjelent, sajnos nem lett gyorsan átütő siker. Ennek oka, hogy kicsit későn jöttek ki vele, így keveset játszották a rádiók és nem volt eléggé promotálva. Egy évvel később a slágerlistákon a negyedik helyig jutott, és Lennon halálának évében újra felkerült a topba, a második lett, csak az Imagine előzte meg.

Ez év december 8-án volt 40 éve, hogy meghalt John Lennon. Mellesleg, születése is kerek évforduló, hiszen idén októberben lett volna 80 éves. Ha valaki úgy gondolja, hogy Lennon dalának üzenete már nem aktuális sajnos téved. Még mindig igaz, hogy „a háborúnak vége, ha te is akarod”, személyes felelősségünket firtatva. Hát ne harcoljunk folyton!

Ez volt az utolsó bejegyzésem a Cafeblogon. A folytatást itt találod: bootcutblog.blogspot.com december 14-én ott jelentkezem egy új bejegyzéssel, amely arról szól, hogy hogyan karácsonyoztak a múltban Kennedyék, Sinatráék, milyen volt a régi karácsony Grace hercegnő otthonában és II. Erzsébet udvarában és milyen volt nálunk 50-60 éve az ünnep. A régi bejegyzések között itt még böngészhetsz egy darabig, a tartalmat hamarosan átköltöztetem. 

 

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!