bootcut

Megint Gloria

Az utóbbi időben egy kicsit megint Gloria Steinem, a női egyenjogúság arca került reflektorba. Nem csak azzal, hogy kijelentette, ez az amerikai elnökválasztás különlegesen fontos lesz, hanem azért is, mert egy újabb film készült az életéből. A ma 86 éves nőjogi aktivista a 70-es években azzal vonta magára a figyelmet, hogy mert a nők hátrányos helyzetéről publikálni, és mert hangot adni, demonstrálni az egyenjogúság érdekében és a szexuális visszaélések ellenében. Hangja a legfelsőbb politikai körökig is eljutott, és világszerte hullámokat indított, ma már, 50 éve, ő a feminista mozgalmak ikonikus alakja.

Gloria Steinem, akinek magyarul még nem jelent meg könyve

Gloria Steinem élete egy figyelemreméltó utazás, így nem véletlen, hogy ez az új film egy buszos túrába csomagolva mutatja be életének legfontosabb állomásait. A Detroit Free Press beszámolója alapján, a The Glorias c. alkotás a nőjogi aktivista 2015-ben megjelent memoárján alapul, melynek címe: My Life on the Road. Gloria Steinemet négy különböző színésznő alakítja életének négy fontos szakaszában: az apját csodáló gyermeket Ryan Kiera Armstrong, a mentálisan törékeny anyját ápoló, tinédzser Gloriát Lulu Wilson, a pályakezdő újságíró, fiatal nőt Alicia Vikander, és az érett, nőjogi aktivistát pedig Julianne Moore.

Julianne Moore Gloriaként

A filmet készítő Julie Taymor (akinek nevéhez fűződik a Beatles zenéje köré épülő musical; Csak a szerelem kell címmel) szerint a The Glorias nem csak egy egyszerű portré egy izgalmas életről, hanem van benne egy csavar, ugyanis a különböző életszakaszok szereplői látják egymást és kommunikálnak is egymással. Gloria Steinem nem volt jelen a forgatáson és nem voltak kikötései sem, mert maximálisan megbízott a film készítőjében. Csak annyit fűzött hozzá, hogy elképzelése sincs, hogyan tudta a rendező és egyben forgatókönyvíró az életrajzi könyvét adaptálni, hiszen 80 évről szól, 2 kontinensen át.

Ifjabb Gloria másolat, Alicia Vikander

Steinem életébe bepillantást enged egy másik film is, pontosabban egy sorozat, a Mrs America, amely nálunk is elérhető az HBO-n, én is írtam róla. Ott egyedül Rose Byrne alakította Steinemet, aki itt sem volt jelen, de be sem vonták a munkálatokba, igaz, ez a sorozat nem csak róla szólt. Erről az alkotásról Steinem azt a megjegyzést tette, hogy alapjaiban hibás. Véleménye szerint, nem volt helyes az ERA (Equal Rights Amendment) vagyis az egyenlő jogok törvénymódosítása ellenében harcoló Phyllis Schlaflyt és az őt támogató háziasszonyokat egyedüli ellenlábasoknak feltüntetni. Az ERA bukásának nem ők voltak az egyetlen okozói.

Jobb szélen a filmrendező, mellette az igazi Gloria

Gloria Steinem hatása felbecsülhetetlen volt a nők helyzetére nézve már 50 évvel ezelőtt is, ám itthon rendkívül konszolidált női egyenjogúság valósult meg, amit természetesen férfiak találtak ki. Erről egy korábbi bejegyzésben itt írtam. Amit Gloria képviselt az összeegyeztethetetlen volt (nem csak) a szocializmus nőképével.

„Arra neveltek, hogy legyen egy hétköznapi életem. Szerezzek egy rendszeres munkát, menjek férjhez és legyenek gyerekeim. Az 50-es, 60-as, 70-es években egyesek számára ez volt az egyetlen elfogadható női életforma. Én viszont nem ezt tettem, lázadtam és csak reméltem, hogy nem fognak megjegyzéseket tenni”- mondta Steinem.

Az egykori aktivista, aki részt vett a feminista Ms Magazine elindításában, társalapítója volt az amerikai női politikai választmánynak (National Women’s Political Causus), valamint az ERA élharcosa, ma sem tétlen. Küldetése az egyenjogúság megvalósulásáért még mindig tart. A közelgő amerikai elnökválasztásról az a véleménye, hogy most nagy a tétje, és mivel kitaposta az ösvényt a Metoo mozgalomnak ezzel kapcsolatosan is lelkes:

„Látható, hogy ez változást idéz elő a tudatban, a törvényben, az emberek életében és abban, hogy minél többen hozzáférjenek az új jogokhoz”

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!