Az 50 éve létező egykori úttörőtábor egyébként is a legek gyűjtőhelye, a tervezésénél ez már benne volt a pakliban. Példának azért szemügyre vették más szocialista, testvéri országok úttörőtáborait a döntéshozók, aztán végül arra jutottak, megépítik Közép-Európa legnagyobb úttörőtáborát a Balaton partján. Egy ilyen leg csak a legeknek dukál. A zánkai gyermektáborok elsősorban a kiváló úttörők üdültetésére jöttek létre, de persze nem csak úgy cél és funkció nélkül.
Kell egy hely
A balatoni gyerektábor ötlete már az 50-es években megszületett, mert úgy gondolták nem szorulhatnak ki a gyerekek a tó használatából. A tömeges üdülőfoglalások, az elterjedő sátortáborozási tilalmak mind ebbe az irányba mutattak. Az úttörőszövetség pedig azt hangoztatta, hogy kell egy-két vagy több hét együttlét egy állandó táborban. Aztán meg, jöttek a ’68-as események. A nyugat-európai diáklázadások, a szomszédos baráti ország ügye miatt a hatalomgyakorlók vigyázó szeme a fiatalságra irányult, nehogy már nálunk is valami ilyesmi történjen. Egy „mega” gyermektábor mégiscsak az ifjúsággal való törődés jeles gesztusa. Így épült meg végül ez a hely, ahol az első kapavágást úgy 51 éve 1969. augusztus 15-én ejtették meg: ekkor tették le alapkövét. Az ezután következő tereprendezésről annyit, ma lehet, hogy aggályos lenne a természetvédők szemében, a gyerekeknek viszont nagyon kíméletesen tálalta a Gyermekvilág csodái című könyv Zánkával foglalkozó fejezete: „a nádast hatalmas gépekkel >>félreszorították<< az útból (..)az itt tanyázó vadludakat udvariasan >>kiköltöztették<<”.
Természetes atmoszféra helyett ideológia
A zánkai úttörőváros nem egy természetbe belesimuló üdülőhely lett, hanem egy környezetétől idegen beton különítmény. A tervpályázatok értékelésénél méltattak olyanokat, amelyek figyelembe vették az idilli környezetbe való illeszkedést, ám, ahogy az építészfórum.hu írja, ez a belesimulás szóba se jött, a 60-70-es évek modernizmusának jegyében születtek meg a tervek. Az elrendezés az úttörőmozgalom jellegével függött össze. Az épületek alaprajza, a szállásépületek, a központi épület, a hatalmas alakulótér tükrözi a mozgalom szervezeti felépítését. A szobákat, szinteket, épületeket, altáborokat úgy csoportosították, hogy a mozgalmat alakító sejtek létszámához igazodjon. Tehát: egy szobában egy őrs, egy szárnyban egy raj, egy altáborban egy csapat fért el. Nem a természetes atmoszféra volt a fontos, hanem az ideológia kicsúcsosodása.
Zánkai legek
Az alapkőletétel után 6 évvel és sok-sok millió Ft-tal később 1975. május 25-én elmondhatták, hogy fullra elkészült a
Az úttörő oly’ vidám?
A zánkai táboróriásnak a vidámság után azért volt akkor fontos funkciója is. Politikai akaratból épült és amellett,
Amikor a Zánkai Központi Úttörővárost átadták, az egyik korabeli lap ezt mondta: Zánka a szocializmus okos és értelmes fényűzése, azt is olvashatták, hogy az itt eltöltött heteknek sorsfordító hatása lesz, mások beláthatatlan távlatokat jósoltak az itt táborozóknak. De a lényeg: itt senki nem csatangol cél nélkül. Valóban, aki arra emlékszik, hogy 10 napi táborozás után sem tudta megjegyezni, hogy ebben a monstrumban mi hol van, az biztos nem.