Brigitte Bardot harminckilenc évesen, 1973-ban jelentette be, hogy abbahagyja filmszínészi pályáját. Még a negyvenet sem várta meg, kilépett a reflektorfényből, amit ugyanolyan ováció kísért, mint amikor, húsz évvel azelőtt besétált a lámpák fókuszába.
Rossz nyelvek szerint azért vonult vissza, mert észrevette, hogy megjelentek az első ráncai és félt az öregedéstől. A harminckilenc évesen is vonzó Bardot visszautasította a ráncait firtató vádakat. Valójában már a hatvanas évek elején, pályájának tizedik évfordulóján foglalkoztatta a visszavonulás gondolata. Ez volt Brigitte első kiugrási kísérlete, de mivel csak kísérlet volt, maradt még egy ideig ebben az „őrült világban”, ahogy ő nevezte a filmes szakmát.
Visszavonulásának valódi oka éppen ez az őrült világ volt.
– Elegem van abból, ahogy élek – mondogatta barátainak.
Utálta azt a hajcihőt, ami a filmsztárságot kísérte, gyűlölte, hogy magánélete gyakorlatilag megszűnt, már nem volt önmaga. Vissza akarta kapni Brigitte Bardot-t a filmcsillag B.B. helyett.
– A film világa abszurd. Amikor dolgozom, akkor rendben, elfogadom ezt. De amikor éppen abbahagyom a forgatást, s megállok, akkor egészen megborzaszt, miféle fantasztikus imázst alakítottak körém – mondta, majd így folytatta – ezért meg akarom őrizni az egyensúlyomat, nem akarom, hogy vakvágányra fusson az életem. De ez nem egyszerű, mert egyrészről ott van Brigitte Bardot a filmsztár és másrészről Brigitte Bardot, párizsi lakos, egy a milliók közül, s e kettő élete összeegyeztethetetlen.
„Bardot végképp elhagyja a szexbálványnak járó piedesztált.” „Megrémültem a ráncoktól. Hamarosan visszavonulok.” „ A szexbálvány visszavonul – B.B. dacosan megmutatja ráncait.”
Tény, hogy karrierje is leszálló ágba került. Filmjei kezdtek érdektelenné válni, rossz kritikát kapott a Sean Connery-vel forgatott Shalako és ugyanígy járt a Don Juan is. Végül a Le Monde kimondta, hogy eljött az ideje, hogy visszavonuljon a filmezéstől. 1973 júniusában a francia filmszínésznő hivatalosan is bejelentette ezt. Negyvennyolc film és a szakmában eltöltött huszonegy év volt mögötte.
– Nincs értelme egy olyan foglalkozást folytatnom, mely semmit nem tartogat már számomra – kommentálta döntését.
Brigitte Bardot nevét először 1953-ban kezdték emlegetni Franciaországban, a világ 1956-ban És Isten megteremtette a nőt című filmből ismerhette meg. B.B. karrierjét Roger Vadim filmrendező indította el, azzal, hogy tulajdonképpen megteremtette Bardot-t. Persze nem a semmiből. Találkozásukat véletlenek sorozata előzte meg. Brigitte 1949-ben véletlenül került az Elle magazin címlapjára. Egy megbetegedett modell helyett kellett beugrania a fotózásra. Bardot édesanyja, kalapszalon tulajdonosként, jó kapcsolatokat ápolt divattervezőkkel, főszerkesztőkkel. Szívesen beajánlotta balettozó, bakfis lányát manökennek, és így került egy párizsi magazin divatanyagába. A magazin az Elle alapító-főszerkesztője asztalán landolt, Brigitte pedig a kattogó fényképezőgépek fókuszába állhatott.
Az Elle magazin véletlenül került a filmrendező asszisztens Vadim kezébe, akit annyira megbabonázott a tizenöt éves lány kisugárzása, hogy rögtön elhatározta, rábeszéli főnökét, Marc Allégret, filmrendezőt, hívja meg Brigitte-et próbafelvételre. Minden így kezdődött. A találkozásból szerelem lett, majd házasság és egy őrült karrier. Vadim elvitte tizennyolc éves feleségét 1953-ban Cannes-ba, a filmfesztiválra, ahol bejuttatta a legjobb klubokba, a legnagyobb sztárok társaságába, hogy beszéljenek róla. Megkérte fotós barátait, hogy fényképezzék Bardot -t nyilvánosan, kövessék mindenhová és készítsenek minden mozdulatáról képeket, hogy felhívják rá a figyelmet. A terv bevált. Bardot tökéletes szexepiljét megsokszorozta azzal, hogy barnából szőkét varázsolt belőle és megírta számára a kor filmkultúrájában vízválasztónak számító film az És Isten megteremtette a nőt főszerepét.
Idézetek: Jeffrey Robinson: Brigitte Bardot két élete
Képek: Pinterest