bootcut

Amikor Brigitte Bardot visszavonult a filmezéstől

Brigitte Bardot harminckilenc évesen, 1973-ban jelentette be, hogy abbahagyja filmszínészi pályáját. Még a negyvenet sem várta meg, kilépett a reflektorfényből, amit ugyanolyan ováció kísért, mint amikor, húsz évvel azelőtt besétált a lámpák fókuszába.

Rossz nyelvek szerint azért vonult vissza, mert észrevette, hogy megjelentek az első ráncai és félt az öregedéstől. A harminckilenc évesen is vonzó Bardot visszautasította a ráncait firtató vádakat. Valójában már a hatvanas évek elején, pályájának tizedik évfordulóján foglalkoztatta a visszavonulás gondolata.  Ez volt Brigitte első kiugrási kísérlete, de mivel csak kísérlet volt, maradt még egy ideig ebben az „őrült világban”, ahogy ő nevezte a filmes szakmát.

Visszavonulásának valódi oka éppen ez az őrült világ volt.  

– Elegem van abból, ahogy élek – mondogatta barátainak.

Utálta azt a hajcihőt, ami a filmsztárságot kísérte, gyűlölte, hogy magánélete gyakorlatilag megszűnt, már nem volt önmaga. Vissza akarta kapni Brigitte Bardot-t a filmcsillag B.B. helyett. 

  – A film világa abszurd. Amikor dolgozom, akkor rendben, elfogadom ezt. De amikor éppen abbahagyom a forgatást, s megállok, akkor egészen megborzaszt, miféle fantasztikus imázst alakítottak körém – mondta, majd így folytatta – ezért meg akarom őrizni az egyensúlyomat, nem akarom, hogy vakvágányra fusson az életem. De ez nem egyszerű, mert egyrészről ott van Brigitte Bardot a filmsztár és másrészről Brigitte Bardot, párizsi lakos, egy a milliók közül, s e kettő élete összeegyeztethetetlen.

1973 elején a francia sajtó megszellőztette, hogy visszavonul. Tavasszal, már ilyen szalagcímmel jelentek meg a lapok:

„Bardot végképp elhagyja a szexbálványnak járó piedesztált.” „Megrémültem a ráncoktól. Hamarosan visszavonulok.” „ A szexbálvány visszavonul – B.B. dacosan megmutatja ráncait.”

Tény, hogy karrierje is leszálló ágba került. Filmjei kezdtek érdektelenné válni, rossz kritikát kapott a Sean Connery-vel forgatott Shalako és ugyanígy járt a Don Juan is. Végül a Le Monde kimondta, hogy eljött az ideje, hogy visszavonuljon a filmezéstől. 1973 júniusában a francia filmszínésznő hivatalosan is bejelentette ezt. Negyvennyolc film és a szakmában eltöltött huszonegy év volt mögötte.

– Nincs értelme egy olyan foglalkozást folytatnom, mely semmit nem tartogat már számomra  – kommentálta döntését.

Eredetileg úgy tervezte, hogy egy farmra vonul vissza és ott teljes elszigeteltségben él majd. Ezt már korábban, még pályája elején is mondogatta, hogy a filmezésből összegyűjtött pénzén vásárol egy farmot, ahol állatok között élhet. Végül így is lett, elhatározta, hogy második életét az állatvédelemnek szenteli.  1976-ban nyilvánosan felszólalt a fókavadászat ellen, a kanadai kormánnyal is szembeszállt az ügyben. 1978-ban az Európa Tanács elé vitte a fókák ügyét, végül elérte, hogy a fókaszőrme kereskedelmet betiltsák az Európai Közösség országaiban.  De nem csak a fókák ügyét viselte a szívén, hangosan kikelt és folyamatosan pereskedett minden bántalmazott, rossz körülmények között élő, kínzott állat védelmében.  Nekitámadt a lóhús kereskedőknek, a nem megfelelően tartott állatok gazdáinak és az állatok kísérleteket végző laboratóriumoknak is. Neki köszönhetően sokan döntenek úgy, hogy nem hordanak valódi szőrmebundát. Nem csak papíron visel hadat, ápolja és gondoskodik is a bántalmazott állatokról. Létrehozta a Brigitte Bardot Alapítványt az állatok védelmére. Mindennapjait az alapítvány ügyei kötik le, egykori barátaival, pályatársaivel, exférjeivel már alig tartja a kapcsolatot. Teljes visszavonultságát először St Tropez-ban élvezte, majd később Bazoches-be költözött. Talán ez az igazi élete, valóságos küldetésként fogja fel.

Brigitte Bardot nevét először 1953-ban kezdték emlegetni Franciaországban, a világ 1956-ban És Isten megteremtette a nőt című filmből ismerhette meg.  B.B. karrierjét Roger Vadim filmrendező indította el, azzal, hogy tulajdonképpen megteremtette Bardot-t. Persze nem a semmiből. Találkozásukat véletlenek sorozata előzte meg. Brigitte 1949-ben véletlenül került az Elle magazin címlapjára. Egy megbetegedett modell helyett kellett beugrania a fotózásra. Bardot édesanyja, kalapszalon tulajdonosként, jó kapcsolatokat ápolt divattervezőkkel, főszerkesztőkkel. Szívesen beajánlotta balettozó, bakfis lányát manökennek, és így került egy párizsi magazin divatanyagába.  A magazin az Elle alapító-főszerkesztője asztalán landolt, Brigitte pedig a kattogó fényképezőgépek fókuszába állhatott.

Az Elle magazin véletlenül került a filmrendező asszisztens Vadim kezébe, akit annyira megbabonázott a tizenöt éves lány kisugárzása, hogy rögtön elhatározta, rábeszéli főnökét, Marc Allégret, filmrendezőt, hívja meg Brigitte-et próbafelvételre. Minden így kezdődött. A találkozásból szerelem lett, majd házasság és egy őrült karrier. Vadim elvitte tizennyolc éves feleségét 1953-ban Cannes-ba, a filmfesztiválra, ahol bejuttatta a legjobb klubokba, a legnagyobb sztárok társaságába, hogy beszéljenek róla. Megkérte fotós barátait, hogy fényképezzék Bardot -t nyilvánosan, kövessék mindenhová és készítsenek minden mozdulatáról képeket, hogy felhívják rá a figyelmet. A terv bevált. Bardot tökéletes szexepiljét megsokszorozta azzal, hogy barnából szőkét varázsolt belőle és megírta számára a kor filmkultúrájában vízválasztónak számító film az És Isten megteremtette a nőt főszerepét.

Brigitte Bardot-ból B.B lett és nem csak Franciaország, hanem a világ elsőszámú szexszimbóluma. Benne testesült meg a háború utáni fiatal generációk szabad érzékiség és szabad szexualitás utáni vágya. Egy mozgalmas szexuális forradalom ikonja lett ő is, ahogy Christian Dior homokóra alakja, Tennessee W. Vágy villamosa, a Kinsey jelentés vagy Marilyn Monroe meztelen villantása a Playboy középső oldalán. Egyike volt azoknak a francia színésznőknek, akikről a népi jelképet Marianne-t mintázták. A hatvanas években Franciaország második legnagyobb exportbevételét produkálta a Dassault Aviation után. Elnöki vacsorán fogadta őt de Gaulle, J. Edgar Hoover, az FBI igazgató pedig megfigyeltette. Hoover úgy vélte, hogy B.B. a filmen és az életben is aláássa a nemzet erkölcsét, jelentékeny mennyiségű anyagot gyűjtött róla a Bardot-dossziéban.  Vitatható, hogy mi lett volna, ha Vadimmal nem találkozik. De találkozott és így anélkül, hogy tudott volna róla, nőmozgalmak előharcosa lett, kihívó volt, bármit mondott azonnal idézték, bármit vett fel azonnal divat lett belőle. Brigitte Bardot ebben az évben tölti 83. életévét.

Idézetek: Jeffrey Robinson: Brigitte Bardot két élete

Képek: Pinterest

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!